Timeline w Storyline

Timeline w Storyline

Spis treści

Timeline w Storyline - system przeciwko oszustwom

Czy wiesz, że podczas przeglądania kursu elearningowego gdy otworzysz nową kartę przeglądarki internetowej lub zminimalizujesz kartę przeglądarki internetowej z kursem to następuje blokada timeline Storyline?

Jest to wbudowany mechanizm w programie Storyline 3 i Storyline 360. Mechanizm ten jest ustawieniem domyślnym obu programów bez opcji zmiany (włącz/wyłącz). Zatem jeśli stworzyłeś kurs i ustawiłeś pojawianie się obiektów lub akcje w różnym czasie na timeline – listwie czasowej to w momencie gdy kursant otworzy nową kartę przeglądarki timeline się zatrzyma. Mechanizm ten jest słuszny jeśli chcemy być pewni, że kursant  zapozna się ze wszystkimi elementami ekranu kursu. Często też spotykamy akcje w kursie blokujące dostęp do kolejnego ekranu kursu do momentu upływu czasu timeline. Dzięki temu blokujemy przejście kursantowi do kolejnego ekranu aż pojawią się wszystkie elementy ekranu. Mechanizm pauzowania timeline nam w tym pomaga. Kursant przechodząc do innego okna przeglądarki nie odtwarza kursu w tle.

Co jeśli nie chcę blokować timeline - listwy czasowej?

Wyobraź sobie test a w nim czas 60 sekund odpowiedzi na każde pytanie. Ustawiasz timeline na 60 sekund > dodajesz akcje do timeline gdy się zakończy, np.: komunikat o upływie czasu lub przejście do kolejnego ekranu z pytaniem. Wszystko działa. Tylko gdy kursant otworzy nową kartę przeglądarki lub zminimalizuję swoją kartę przeglądarki z kursem …timeline się pauzuje. Kursant ma czas na poszukanie odpowiedzi na pytanie w dokumentach, na stronie www.

Inna sytuacja. Dodajesz film z wykładem lub prezentacją do kursu. Film ma 50 MB czy 100 MB. Masz kilka takich filmów w kursie. Wpadłeś na pomysł, aby filmy dodać do Vimeo czy ewentualnie Youtube. Teraz kurs ma mało MB bo filmy go nie obciążają. Super. Tylko, że filmy odtwarzane w Storyline z zewnętrznego serwera nie pauzują się tak jak robi to timeline. Minimalizując ekran takiego kursu z filmem z Vimeo następuje pauza timeline (w tym akcji do niego przypisanych), ale film w tle się nadal odtwarza. Kursant sucha wykładu w tle, wraca do ekranu kursu (okna przeglądarki) po upływie 5 minutowego filmy – film jest otworzony. Co zatem z akcją odblokowującą nawigację (przycisk: Dalej), która miała nastąpić w 5 minucie timeline. Nic. Akcja się nie wykonała. Akcja wykona się dopiero po upływie 5 minut spędzanych w kursie. Następuje oddzielenie timeline kursu od odtwarzanego filmu z Vimeo.

Jednym z wyjść rozwiązującym oba powyższe sytuacje jest dodanie odpowiedniego skryptu do kursu. Skrypt ten co prawda nie znosi funkcji pauzowania timeline gdy otworzymy nową kartę przeglądarki, ale pozwala przypisać dowolną akcje bezpośrednio do skryptu. Skrypt ten odtwarza się w tle kursu niczym film z Vimeo na ekranie kursu. Możemy zatem ustawić skrypt odliczający 60 sekund lub 5 minut i gdy skrypt upływnie nastąpi wykonanie akcji, np.: przeniesienie użytkownika w teście do kolejnego pytania lub odblokowanie przycisku dalej.

Masz pytania?

Zadzwoń a postaramy odpowiedzieć na wszystkie Twoje wątpliwości. Doradzimy czy program, platforma są dla Ciebie odpowiednie.

Polecane wpisy