Jak projektować kursy na urządzenia mobilne?

Jak projektować kursy na urządzenia mobilne?

Spis treści

Responsywność kursów e-learningowych to bardzo istotna kwestia. Coraz więcej osób stawia na naukę niezależnie od czasu i miejsca w jakim się znajdują. Telefon (bądź tablet) z racji swoich rozmiarów oraz bezprzewodowego połączenia z internetem są ciągle „obecne” przy człowieku. Z uwagi na to aktualnie ponad połowa kursów elearningowych odtwarzana jest na telefonach. Wymaga to od twórców e-learningu tworzenie kursów responsywnych. Responsywny projekt pozwala na większe zaangażowanie oraz lepsze doświadczenia w trakcie nauki.

Czym więc jest responsywność?

Responsywność jest to technika projektowania szkoleń, która odpowiada na orientację (pion/poziom) oraz wielkość ekranów różnych urządzeń. Nauka, która zapewniasz jest na najwyższym poziomie dzięki komfortowi jakie zapewnia jego wyświetlanie na telefonach, tabletach i PCtach. Treści, które zamieszczasz w kursie będą odpowiednio dostosowane na każdym z urządzeń przez co cała Twoja uwagę pochłonie nauka. Jeśli chodzi o Software Lectora jest narzędziem, które pozwoli na wiele możliwości podczas tworzenia e-learningów oraz zapewni o jego kompatybilnym layoucie z różnymi typami odbiorników. Program ten jest popularny w środowisku profesjonalnych twórców owych kontentów na szeroka skalę. Szczególnie w korporacjach, gdzie obowiązkiem jest skuteczne szkolenie pracowników zdalnych.

Żadne z narzędzi nie pozwoli nam już na tworzenie szkoleń e-learningowych na jedno urządzenie. Tworzenie kilku kursów dla poszczególnych urządzeń, do których Twoi odbiorcy maja dostęp jest pozbawione sensu z racji kosztów, czasu oraz wysiłku. Wyjściem do tej oto sytuacji jest responsywny projekt.

Skorzystaj z wersji próbnej Lectora 21

Rodzaje urządzeń i ich orientacja w Lectorze

Program Lectora oferuje nam 5 różnych urządzeń wraz z orientacja. Oto one:

  • Komputer – pulpit
  • Tablet w pionie
  • Tablet w poziomie
  • Telefon w pionie
  • Telefon w poziomie

Od czego zaczniesz swój projekt?

Projektowanie swojego kursu zaczniesz klasycznie od widoku na pulpit komputera, widoki na inne urządzenia z racji dziedziczenia pojawia się na reszcie urzadzeń. Następnie zobacz jak to wygląda na tabletach i telefonach, w różnej orientacji. Pierwotnie program z automatu sam ustawi treści na pozycji odpowiedniej dla typu odbiornika.

Staraj się większość pracy wykonywać na domyślnym widoku – pulpit komputera. Skróci to znacznie czas przygotowania projektu z racji dziedziczenia. Wszelkie zmiany i aktualizacje zostaną powielone na resztę urządzeń, liczba poprawek będzie znacznie zminimalizowana, a nawet nie potrzebna.

Zapoznaj się z poniższym modelem dziedziczenia dla każdego urządzenia istnieje unikatowa lista wymagań oglądania, która możesz customizować.

  • Wyświetlanie na komputerze – zmiany, które wprowadzasz na komputerze zostaną powielone na wszystkich innych urządzeniach.
  • Wyświetlanie na tablecie – zmiany, które wprowadzasz na tablecie nie wpływają na komputer, ale powielone sa na telefon.
  • Wyświetlanie na telefonie – zmiany, które wprowadzasz na telefonie nie maja wypływu na pozostałe urządzenia. Nie martw się o treści, które nie mieszcza się na ekranach urządzeń przenośnych. Materiały zostaną dopasowane do wielkości ekranu odbiornika.

Responsywne projektowanie, daje Ci pewność wyświetlania na każdym urządzeniu. Różnorodność rozdzielczości smartfonów nie stanowi problemu dla programu, projekt oraz jego wyświetlanie pozostaje bez zmian na każdym rodzaju telefonu.

Stwórz swoja templatkę!

Zacznij od konfiguracji swojej templatki na komputer. Templatka zawiera: nawigacje, tytuł, stopkę i obrazy tła. Upewnij się, jak to wygląda na reszcie odbiorników. Jest to ważne, ponieważ będziesz wiedział ile masz miejsca na treści, które chcesz zamieścić w kursie.

Możesz skorzystać również z gotowych szablonów Lectora. Motywy posiadaja wyżej wymienione elementy. Projekt działa w sposób płynny, na początek może stanowić to ciekawe rozwiązanie dla Twojego projektu oraz pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu.

Obraz tła

Innym rozwiązaniem dla templatek jest dodanie obrazu tła. Jednak niesprawdza się to w kursach resposywnych. Lectora skaluje obraz automatycznie do każdego z widoków z zachowaniem proporcji, jednak nie zajmie on wtedy całego ekranu.

Co zrobić w takim przypadku?

Aby uzyskać pełnowymiarowe tło przy pomocy obrazu podziel go na nagłówek, powtarzający się element treści oraz stopkę. Rozmieść je odpowiednio na widoku komputera. Program Lectora dopasuje obraz tła do reszty urządzeń.

Ciekawostki i wskazówki

#1 Obiekt, które zamieszczasz w kursie zamieszczasz jednokrotnie. Automatycznie widnieje on na reszcie urządzeń automatycznie się rozmieszczając. Jednak możesz to modyfikować.

#2 Wielkość tekstu – aby zarządzać wielkością tekstu na telefonach czy tabletach przejdź do zakładki skalowania. Nie dodawaj kolejnego bloku tekstowego z odpowiednia wielkością czcionki!

#3 Jeśli chodzi o wyświetlanie treści w urządzeniach mobilnych pamiętaj, aby najważniejsze z nich w domyślnym wyglądzie znajdowały się na początku.

#4 Użyj różnych układów stron, aby uporządkować dodane materiały na każdym typie urządzenia i jego orientacji.

#5 Twórz akcje i działania, które przypisane sa dla danego rozmiaru i orientacji ekranu.

Jeśli potrzebujesz dokładniejszych informacji skontaktuj się z nami….

Podsumowanie

Responsywne funkcje projektowania, które oferuje nam Lectora sa niezwykłym udogodnieniem dla twórców kursów e-learningowych. Oczywiście jest to proces bardziej czasochłonny, ale pozwala na niezwykłe i angażujące wrażenia edukacyjne. Uczniowie będą Ci wdzięczni za komfort jaki czerpią z nauki na swoich przenośnych urządzeniach.

Porozmawiajmy

Masz pytania?

Zadzwoń a postaramy odpowiedzieć na wszystkie Twoje wątpliwości. Doradzimy czy program, platforma są dla Ciebie odpowiednie.

Polecane wpisy

reCAPTCHA

Czym jest reCAPTCHA? reCAPTCHA v3 jest usługą dostarczaną przez Google, która pomaga weryfikować, czy użytkownik jest człowiekiem, a nie botem

CZYTAJ WIĘCEJ »

Czym jest VR i AR?

Czym jest VR – Wirtualna Rzeczywistość VR, czyli rzeczywistość wirtualna (ang. Virtual Reality), to technologia komputerowa, która umożliwia użytkownikom interakcję

CZYTAJ WIĘCEJ »