Zestawienie bibliotek e-learningowych

Biblioteka elarningowa Lectora, iSpring , Articulate

Zestawienie bibliotek e-learningowych

Spis treści

W dzisiejszym wpisie zajmiemy się porównaniem bibliotek e-learningowych 3 programów. Będą to programy: Articulate 360, iSpring Suite Max, Lectora, czyli najpopularniejsze programy na polskim rynku.
Producenci programów prześcigają się w promocji swoich narzędzi autorskich. Jednym z wabików na Klientów ma być biblioteka gotowych zasobów e-learningowych, która ułatwi nam prace w kursie i zdecydowanie ją przyspieszy. Poznajmy zatem dokładnie owe biblioteki e-learningowe, ile trzeba za nie zapłacić i co wchodzi w ich skład.

Co wchodzi w skład bibliotek e-learningowych? Są to:

  • Postacie gotowe do wstawienie do kursu, scenki,
  • Zdjęcia
  • Tła – oczywiście tłem może być zdjęcie, ale tutaj mamy na myśli bardziej tła do scenek, gotowe lokalizacje. Tła – lokalizacje zazwyczaj nie maja w grafice osób; lokalizacja ukazana jest z perspektywy oddalenia aby móc wstawić do niej swoje postacie
  • Ikony
  • Szablony kursów
  • Interakcje – czyli pojedyncze slajdy z linią czasową, procesem, pytaniem itp. Często są one też elementami szablonów kursów
  • Bogate biblioteki e-learningowe mają także w zasobach: wideo, audio, pliki źródłowe

Ile trzeba za to zapłacić?

iSpring oferuje dostęp do biblioteki e-learningowej w programie iSpring Suite Max. Koszt nabycia rocznej subskrypcji tego programu to 970 €.

Articulate oferuje dostęp do biblioteki w ramach rocznej subskrypcji Articulate 360 i kosztuje to od 1099 USD (plan indywidulany) do 1399 USD (plan zespołowy).

Lectora oferuje dostęp do biblioteki e-learningowej w ramach rocznej subskrypcji Lectora Silver Plan za 999USD lub Lectora Gold Plan za 1399 USD.

Co jest w bibliotece iSpring Max?

Na stronie internetowej producent podaje takie liczby zasobów: 2300 szablonów slajdów, około 81000 postaci (380 postaci po 300 zdjęć), 2500 teł do lokalizacji, 3600 ikon i przycisków (np.: radio buton). Choć na stronie producenta tego nie podano to w programie do wykorzystania mamy tzw. obiekty czyli zdjęcia PNG przedmiotów jak telefon, notatnik, długopis itp. Producent nie podaje łącznej ilości zasobów swojej biblioteki. Musimy obliczyć ją zatem sami i będzie to około 89 000 zasobów. Dużo? Mało? Zdecydowanie jest to liczba zasobów bardzo mała. Jasnym punktem biblioteki iSpring Suite Max są ciekawe i bogate zasoby postaci gdyż mamy ich 380.

Co jest w bibliotece Articulate 360?

Producent przedstawienia nam ofertę biblioteki hasłem: „ponad 9 milionów stale rozwijanych zasobów do kursu”. 9 milionów kontra ok. 89 tys w iSpring, czyli 100 razy więcej. Sprawdźmy co jest w bibliotece: zdjęcia, postacie, audio, wideo, szablony slajdów. Zdecydowana większość biblioteki to zdjęcia. Nie znamy dokładnej liczby zasobów zdjęć, ale będzie ich …. ponad 95%. Konkretne liczby producent podaje przy postaciach: 100 000 … kombinacji. Co to oznacza? Ile jest tych postaci? Jest ich zaledwie kilkadziesiąt, czyli mniej niż w iSpring (212 postaci). Dlaczego Articulate podaje, że jest ich 100 000? Otóż postacie z Articulate mogą patrzeć w lewo, do przodu i na prawo. Możemy zmienić ich wyraz twarzy oraz gest. Producent policzył zatem możliwe kombinacje gestów x wyraz twarzy x perspektywa. Taki układ postaci / możliwość ich stosowania ma duże zalety gdyby nie jedna kluczowa wada: postaci jest bardzo mało i bez przedmiotów. Z kolei gotowych do zastosowania slajdów do kursu mamy do dyspozycji kilkaset.

Co jest w bibliotece Lectora?

Od niedawna właścicielem programu Lectora jest eLearning Brother – firma znana z największej biblioteki elearningowej na świecie do programów: Lectora, Articulate, Captivate, PPT, Affter Effect, Camtasia. Z tego powodu Lectora oferuje – uwaga – ponad 160 milionów zasobów biblioteki elearningowej. Do dyspozycji mamy ponad 115 000 zdjęć postaci w różnych pozach. Postacie dostępne są z różnych branż zawodowych a także jest zestaw osób z niepełnosprawnościami. Mają nie tylko różne pozy, ale używają często przedmioty. Bez wątpienia ilość i jakość postaci w bibliotece Lectora jest najlepsza. Dostajemy 115000 ikon i co ciekawe możemy też pobrać je w formacie EPS do edycji. Dostajemy ponad 3500 szablonów slajdów w tym gry i quizy. Konkurencja nie oferuje szablonów gier (np.: milionerzy – pomijam fakt, że w iSpring techniczne gry nie zrobimy). Pobrać możemy nie tylko konkretny szablon slajdu, ale także paczkę zip z plikami graficznymi wykorzystanymi w slajdzie, projekcie, grze. 

Część szablonów do Lectora oraz Captivate jest responsywna co jest nieosiągalne dla iSpring i Articulate (brak opcji projektowania kursów responsywnych). Jeśli w firmie korzystasz z PowerPointa to dostępnych jest ponad 9000 szablonów slajdów PPT jako bonus firmowy. I na koniec zestaw 1500 organów i wideo z branży medycznej. Lectora posiada też największą ilość zdjęć, wideo i audio do zastosowania w kursie – ponad 120 milionów plików. Na tle konkurencji ta liczba zasobów deklasuje Articulate i iSpring. Dla zaawansowanych użytkowników ciekawą opcją są szablony kursów z wbudowanymi akcjami i skryptami raportującymi do xAPI.

Zwycięzca?

Zwycięzcą tego zestawienia jest Lectora. Bezsprzecznie przejęcie programu Lectora przez producenta zasobów e-learningowych, czyli eLearnig Brothers dało temu programowi kolosalną przewagę na konkurencją. Ilość zasobów postaci, zdjęć, wideo i audio jest wielokrotnie większa niż u konkurencji. Do tego dostajemy nie tylko szablony slajdów w tym responsywnych, ale też mini gier i quizów. Otrzymamy dostęp do plików źródłowych grafik wykorzystanych w szablonie slajdu czy ikonach. Zaawansowani użytkownicy e-learningu ucieszą się z akcji komunikujących się w standardzie xAPI.

Masz pytania?

Zadzwoń a postaramy odpowiedzieć na wszystkie Twoje wątpliwości. Doradzimy czy program, platforma są dla Ciebie odpowiednie.

Polecane wpisy

Kreator kursów H5P

Czym jest H5P? H5P (HTML5 Package) to otwarte oprogramowanie edukacyjne, które umożliwia tworzenie interaktywnych treści na platformach elearningowych i stronach internetowych. H5P jest oparty na

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ »