Zestawienie bibliotek e-learningowych

Biblioteka elarningowa Lectora, iSpring , Articulate

Zestawienie bibliotek e-learningowych

Spis treści

W dzisiejszym wpisie zajmiemy się porównaniem bibliotek e-learningowych 3 programów. Będą to programy: Articulate 360, iSpring Suite Max, Lectora, czyli najpopularniejsze programy na polskim rynku.
Producenci programów prześcigają się w promocji swoich narzędzi autorskich. Jednym z wabików na Klientów ma być biblioteka gotowych zasobów e-learningowych, która ułatwi nam prace w kursie i zdecydowanie ją przyspieszy. Poznajmy zatem dokładnie owe biblioteki e-learningowe, ile trzeba za nie zapłacić i co wchodzi w ich skład.

Co wchodzi w skład bibliotek e-learningowych? Są to:

  • Postacie gotowe do wstawienie do kursu, scenki,
  • Zdjęcia
  • Tła – oczywiście tłem może być zdjęcie, ale tutaj mamy na myśli bardziej tła do scenek, gotowe lokalizacje. Tła – lokalizacje zazwyczaj nie maja w grafice osób; lokalizacja ukazana jest z perspektywy oddalenia aby móc wstawić do niej swoje postacie
  • Ikony
  • Szablony kursów
  • Interakcje – czyli pojedyncze slajdy z linią czasową, procesem, pytaniem itp. Często są one też elementami szablonów kursów
  • Bogate biblioteki e-learningowe mają także w zasobach: wideo, audio, pliki źródłowe

Ile trzeba za to zapłacić?

iSpring oferuje dostęp do biblioteki e-learningowej w programie iSpring Suite Max. Koszt nabycia rocznej subskrypcji tego programu to 970 €.

Articulate oferuje dostęp do biblioteki w ramach rocznej subskrypcji Articulate 360 i kosztuje to od 1099 USD (plan indywidulany) do 1399 USD (plan zespołowy).

Lectora oferuje dostęp do biblioteki e-learningowej w ramach rocznej subskrypcji Lectora Silver Plan za 999USD lub Lectora Gold Plan za 1399 USD.

Co jest w bibliotece iSpring Max?

Na stronie internetowej producent podaje takie liczby zasobów: 2300 szablonów slajdów, około 81000 postaci (380 postaci po 300 zdjęć), 2500 teł do lokalizacji, 3600 ikon i przycisków (np.: radio buton). Choć na stronie producenta tego nie podano to w programie do wykorzystania mamy tzw. obiekty czyli zdjęcia PNG przedmiotów jak telefon, notatnik, długopis itp. Producent nie podaje łącznej ilości zasobów swojej biblioteki. Musimy obliczyć ją zatem sami i będzie to około 89 000 zasobów. Dużo? Mało? Zdecydowanie jest to liczba zasobów bardzo mała. Jasnym punktem biblioteki iSpring Suite Max są ciekawe i bogate zasoby postaci gdyż mamy ich 380.

Co jest w bibliotece Articulate 360?

Producent przedstawienia nam ofertę biblioteki hasłem: „ponad 9 milionów stale rozwijanych zasobów do kursu”. 9 milionów kontra ok. 89 tys w iSpring, czyli 100 razy więcej. Sprawdźmy co jest w bibliotece: zdjęcia, postacie, audio, wideo, szablony slajdów. Zdecydowana większość biblioteki to zdjęcia. Nie znamy dokładnej liczby zasobów zdjęć, ale będzie ich …. ponad 95%. Konkretne liczby producent podaje przy postaciach: 100 000 … kombinacji. Co to oznacza? Ile jest tych postaci? Jest ich zaledwie kilkadziesiąt, czyli mniej niż w iSpring (212 postaci). Dlaczego Articulate podaje, że jest ich 100 000? Otóż postacie z Articulate mogą patrzeć w lewo, do przodu i na prawo. Możemy zmienić ich wyraz twarzy oraz gest. Producent policzył zatem możliwe kombinacje gestów x wyraz twarzy x perspektywa. Taki układ postaci / możliwość ich stosowania ma duże zalety gdyby nie jedna kluczowa wada: postaci jest bardzo mało i bez przedmiotów. Z kolei gotowych do zastosowania slajdów do kursu mamy do dyspozycji kilkaset.

Co jest w bibliotece Lectora?

Od niedawna właścicielem programu Lectora jest eLearning Brother – firma znana z największej biblioteki elearningowej na świecie do programów: Lectora, Articulate, Captivate, PPT, Affter Effect, Camtasia. Z tego powodu Lectora oferuje – uwaga – ponad 160 milionów zasobów biblioteki elearningowej. Do dyspozycji mamy ponad 115 000 zdjęć postaci w różnych pozach. Postacie dostępne są z różnych branż zawodowych a także jest zestaw osób z niepełnosprawnościami. Mają nie tylko różne pozy, ale używają często przedmioty. Bez wątpienia ilość i jakość postaci w bibliotece Lectora jest najlepsza. Dostajemy 115000 ikon i co ciekawe możemy też pobrać je w formacie EPS do edycji. Dostajemy ponad 3500 szablonów slajdów w tym gry i quizy. Konkurencja nie oferuje szablonów gier (np.: milionerzy – pomijam fakt, że w iSpring techniczne gry nie zrobimy). Pobrać możemy nie tylko konkretny szablon slajdu, ale także paczkę zip z plikami graficznymi wykorzystanymi w slajdzie, projekcie, grze. Część szablonów do Lectora oraz Captivate jest responsywna co jest nieosiągalne dla iSpring i Articulate (brak opcji projektowania kursów responsywnych). Jeśli w firmie korzystasz z PowerPointa to dostępnych jest ponad 9000 szablonów slajdów PPT jako bonus firmowy. I na koniec zestaw 1500 organów i wideo z branży medycznej. Lectora posiada też największą ilość zdjęć, wideo i audio do zastosowania w kursie – ponad 120 milionów plików. Na tle konkurencji ta liczba zasobów deklasuje Articulate i iSpring. Dla zaawansowanych użytkowników ciekawą opcją są szablony kursów z wbudowanymi akcjami i skryptami raportującymi do xAPI.

Zwycięzca?

Zwycięzcą tego zestawienia jest Lectora. Bezsprzecznie przejęcie programu Lectora przez producenta zasobów e-learningowych, czyli eLearnig Brothers dało temu programowi kolosalną przewagę na konkurencją. Ilość zasobów postaci, zdjęć, wideo i audio jest wielokrotnie większa niż u konkurencji. Do tego dostajemy nie tylko szablony slajdów w tym responsywnych, ale też mini gier i quizów. Otrzymamy dostęp do plików źródłowych grafik wykorzystanych w szablonie slajdu czy ikonach. Zaawansowani użytkownicy e-learningu ucieszą się z akcji komunikujących się w standardzie xAPI.

Masz pytania?

Zadzwoń a postaramy odpowiedzieć na wszystkie Twoje wątpliwości. Doradzimy czy program, platforma są dla Ciebie odpowiednie.

Polecane wpisy

co to jest moodle
Czym jest Moodle

Czym jest platforma e-learningowa Moodle? Moodle to platforma e-learningowa, która umożliwia tworzenie, zarządzanie i udostępnianie kursów online. Głównym zadaniem moodle jest także administrowanie kursantami, którzy

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ »
Certyfikat Moodle widok
Certyfikat Moodle

Instrukcja krok po kroku jak zrobić własny certyfikat bezpośrednio w platformie Moodle. Poznaj cały proces dodawania certyfikatu do kursu, jego tworzenia oraz tworzenia szablonów certyfikatów.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ »
co to jest moodle

Czym jest Moodle

Jak stworzyć eBooka w narzędziu e-learningowym?

Jak przekazać kopię kursu stworzonego w Rise?

Certyfikat ukończenia kursu

Certyfikat Moodle widok

Certyfikat Moodle

Jak przekonwertować wideo mp4 na format SCORM?